První modul

image Kostra prvního modulu je "brněnské" konstrukce, ovšem prostějovské výroby. Čela CNC frézovaná. Vše z 12mm překližky se šachtami na hliníkové nohy. Nějak jsem zapomněl na dolepování čel, takže celková délka modulu vychází 824mm.
(Celkem vzniklo pět stejných stavebnic. Čas ukáže, co na nich kdo vytvořil...)

image Terén jsem vytvořil ze styroduru lepeného Soudalem 60A. Hrubé tvary jsem uřezal odporovou pilou, ale k finálnímu sochání používám tradičně odlamovací nůž.
Na rozdíl od některých kolegů, lačných po rychlém zprovoznění modulů, se snažím položení kolejového pole co nejvíce oddálit. Takže žádný provoz v době dřevěné ani polystyrenové :-)

image Polystyren byl následně polepen kuchyňskými utěrkami řádně prosycenými ředěným modrým Duvilaxem. Ryze pragmaticky jsem se rozhodl, že nebudu vyrábět posypovou hlínu sušením jarního bahna, a použil jsem bzenecký písek ukradený dcerám ze suchého pískoviště. Byl přilepen a prosycen Duvilaxem smíchaným s hnědou tónovací barvou. (Duvilax asi není nejvhodnější, protože po zaschnutí vytváří lesklý povlak.)
Zde jsem už musel koleje položit a zaštěrkovat, protože bylo potřeba upravit výšku cesty v oblasti přejezdu.

image Cesta byla posypána jakýmsi prachem od Poláka a ve finále to vypadá přesně jako štěrk na předloze.
Dalším krokem bylo flokování luk 2mm odstínem 23 od Mininaturu. Technologicky i materiálně vycházíme z podkladů Martina Krejčího, ale trávu nedrnujeme, protože chceme vytvořit souvislý porost jaký známe z naší krajiny.
Další postup flokování je popsán u fotek na Rajčeti - do stávajícímu podkladu bylo tenkým kapátkem nanášeno lepidlo a flokovány další barvy a délky statické trávy. Tím se jednak základ zahustil, a zejména vznikly typické pruhy vyšší trávy okolo cesty a budoucích stromů a keřů.

image Neflokovaná místo podál trati jsem pokryl zbytky komerční foliáže. Prvotním záměrem bylo ušetřit si práci, neboť ruční flokování zarostlých příkopů a náspů vypadalo zdlouhavě...

image ...když přeskočím dlouhou fázi ladění barevného přechodu foliáže a floku a zoufalou snahu o zamaskování výškové disproporce (na foliáži vždy zůstane něco z nosného rouna mocně prosycené lepidlem), tak výsledek nakonec vypadá vcelku dobře. Použitá foliáž obsahuje dlouhá vlákna, která dobře imitují neudržovaný porost a po dosázení keříků a doflokování "mechu" jsem s výsledkem spokojený.

Posledním krokem bylo doplnění keřů a stromů. Použil jsem materiál Filigran Busches Mininatur, ze kterého dělám i keříčky a jiné "roští".
Výsledek můžete vidět v hlavičce těchto stránek a samozřejmě i naživo na našich setkáních.