Trnávka, tentokrát na vyžádání

imageOd začátku stavby nádraží Trnávka uběhl jeden rok. Zatímco z počátku jsem psal reportáže jako na běžícím pásu, v poslední době tempo citelně polevilo. Ne, že by se nic nedělo. Ale tu a tam přilepený doplněk anebo doflokovaný násep na článek nevydají. Proto mne vcelku příjemně překvapila otázka v diskuzi, zda zase vyjde nějaký článek.
Odpověď zní ano, zde přináším reportáž na přání.

imageTakže postupně, co je nového:
Po vyřešení problémů se štěrkovými plochami jsem všude dokončil terén. Bráno od jihu, na segmentu A máme napravo mírně pod náspem (neželezniční) volnou skládku sypkých stavebních materiálů. Volný prostor mezi hromadami písku je rezervován pro Tatru 138 a pásový dopravník.

imageNaproti nalevo přes koleje jsem z vlnité lepenky, hlinitopískového posypu a trochy floků vysázel bramborové pole. To pokračuje částečně i na dalším segmentu za výtopnou.
Na fotkách se poměrně realisticky projevuje efekt skutečného pole - řádky jsou jasně oddělené anebo splývají v jednolitou plochu podle zastínění a jejich polohy vůči ose foťáku.

imageNa straně naproti budovám je pod náspem naznačena louka se  sušeným senem. Násep je krom floku osázen keři z merlíku zakoupených od Mnitky. Je vcelku piplačka nadělat z jednoho patnácticentimetrového hroznu desítky malých keříků, ale výsledná spotřeba (i cena) materiálu vychází překvapivě příjemně nízká.

imageVýjezdový segment E slouží k rozbočení kolejí na trať a vlečku. Kvůli natěsnání dvou normočel zde došlo k největším úpravám předlohy, a proto i krajina se od té skutečné liší nejvíce.
Za šturcem se zdvihá pahorek zalesněný kombinací merlíku a vlastnoručně pletených stromků. Nejprve jsem chtěl podle skutečnosti vymodelovat řídce porostlý bývalý lom, ale v malém výřezu nevypadal věrohodně a navíc stromy vyrobené různými technologiemi nepůsobily jako solitéry dobře. Když jsem je ale nahustil a naznačil keřové patro na okraji směrem ke kolejím, začal se mi modul líbit.
Ve střední části je mokřina. Zde jsem pokusně vysadil něco laserovaného kapradí a devětsilu, ale počkám na komentáře kolegů - buďto zahustím anebo vypleju.
Plochy okolo skladiště čekají na drobné doplňky, doflokování vyšší suchou travou a nějaké to smetí na volné skládce.

imageZáměrně se příliš nezmiňuji o bývalých záchůdcích a Unimobuňkách vedle výpravní budovy. Chybí zde zeleň i doplňky. Budu se snažit držet předlohy, nicméně s jistou mírou umělecké licence.
Na opačné straně budovy bude tradiční studna, stojan se zarážkami a možná zahrádka paní přednostové.

imageNaprosto nejvíc času ale zabrala instalace osvětlení. Momentále jsou aktivní dva okruhy. První pro všechny lampy, druhý pro budovy. Oba jsou živeny malým 12V spínaným zdrojem. Vlečkovému areálu bude patřit třetí okruh, protože sklady přece nemusí jet na tři směny.
Všechny lampy i nástěnná světla jsou od JM Detailu. Zapojeno paralelně plochou dvojlinkou a pospojováno CINCHi rozlišenými barvou.

imageSamotná elektroinstalace je zatím ve stavu nahoře huj, dole fuj. A popravdě, dokud nebude dokončená krajina a detaily, s drátováním hýbat nebudu. Takhle je to všechno přístupné a přehledné pro případné opravy. Na jednom segmentu jsem zkoušel vedení od lamp natáhnout přímo nejkratšími cestami, ale obratem jsem to ostříhal a předělal, protože jedna lampa poblikávala a pokus ji vypreparovat skončil urvanými drátky. Takže všechno je uložené s vůlí, nicméně neplandavě.