Tvorba stromů, zejména borovic

Pro krajinné ztvárnění modulů neexistuje žádná klubová norma nebo doporučení. Každý autor má a používá své oblíbené postupy a technologie pro tvorbu trávy, nízké vegetace i stromů.
imageV oblasti zatravnění jsme postupně všichni přešli k flokování - rozhodujícími faktory jsou cena i klesající kvalita nabízených foliáží. Keřové a stromové patro u někoho prostě chybí, jsou vidět moduly s pěknými molitanovými stromy, i ručně pletenými a olistěnými skvosty. Já osobně zase tíhnu k použití merlíkových keřů z nabídky miniNatur.
Letos se ale změnilo mnoho věcí. A vše začalo zababovským workshopem v Olomouci, na kterém nás Honza s Daškem naučili plést kostry stromů z tenkých drátků (licny) a pomocí polyfiberu a listového posypu z nich udělat krásné stromy.

imageZatímco listnaté stromy vyrobené touto technikou uplatňuje na svých modulech zejména Radim, já jsem chtěl zkusit tvorbu borovic popsanou na stránkách Martina Krejčího. Protože se můj postup v některých bodech odlišuje a ve finále jsem dospěl k velmi příjemnému zjištění, zkusím ho tu stručně shrnout.
Prvním krokem je nákup špulky vázacího drátu v zahradnických potřebách. Při tom jsem mimochodem zjistil, že existuje více druhů - bohužel stejně vypadajících i označených.

image Nepatrně světleji zelený drát má tvrdší (silnější) jádra. Z motání víc bolí prsty, častěji je potřeba použít ploché kleště, ale výsledná kostra je tvrdá, nemusíme ji pořád dokola opravovat.
Lehce tmavší drát má měkčí jádro, na kterém plastový povlak drží hůře a snadno se shne. Stromky lze motat ručně, prsty nebolí, ale kostry jsou bohužel dosti náchylné k ohnutí anebo pomačkání. Tak jak tak, nakonec jsem kmeny a silnější větve natřel velmi hustým Duvilaxem a posypal jemnými pilinami.

image Po proschnutí lepidla jsem kostry všesměrově stříknul tmavě hnědou ze spreje. Vhodné je napíchat stromy co nejhustěji do podkladu a vzít to naráz. Případné nedostatky ve formě zeleného drátu anebo světlých pilin jsou vlastně ku prospěchu zabarvení borovic. Barva také zajistí slepení dřevěných pilin, které nebudou při další práci opadávat.

image Po proschnutí a vyčichnutí hnědého nástřiku následuje bodové napuštění kmenů lehce naředěnou oranžovou akrylkou, která se v drsném podkladu rozpije a vytvoří typickou barvu borovicové kůry.
Finální instalaci borovicové foliáže má na svém webu dobře popsanou mnitka, takže ji zde nebudu opakovat. Fotka poměrně věrně vystihuje lesk, který bude možná někdo chtít utlumit lehkým přelakováním. Také na ni chybí hnědé (suché) jehličí, protože jeho instalaci jsem nechal až na úplný konec. Stromky totiž vznikaly v sériích. První odpovídala počtu uváděném v odkazovaném článku, ale nakonec "akční" balení vydalo na pětadvacet deseti až patnácti- centimetrových borovic.