Suchdol nad Odrou - březen 2017

image Ve dnech 24. až 26. března 2017 se uskutečnilo druhé provozní setkání našeho klubu v Suchdole nad Odrou. Opět mezinárodní, s účastí polské stanice Grabie Stare, a opět o kousek větší.
Akce začala tradičně - příjezd ve čtyři, vybalení a stavba layoutu. Už v této fázi jsme začali uplatňovat nové vychytávky. Jako první stěhovací kolečka, která se zasunou do šachet místo noh modulu, a na něj je možno další moduly a materiál "naštosovat" a pohodlně převézt z auta na druhý konec sálu.

imageStavba moduliště byla zajímavá snad jedině tím, že proběhla bezproblémově, velmi rychle, takže v deset jsme byli kompletně sjízdní. Svou roli zde samozřejmě sehrála příprava layoutu (za kterou vděčíme Mírovi), nové pomůcky pro kontrolu trakce (vymyslel a obsluhoval Jarda) i rozšíření háčků na kabely, které postupně eliminují otravné provlékání drátů normočely a žebry modulů.

imageDůležitou novinkou byla distribuce modelového času. Jako nejúčinnější se ukázal osvědčený program MZeit promítaný na obří plátno, pardon prostěradlo, zavěšené nad pódiem sálu.
Spoustu zajímavých vychytávek jsme objevili na polských modulech. Zejména přehledný ovládací pult "Starých Hrábí" si zaslouží následování. Některé "tradiční" moduly dorazily beze změny; jejich majitelé se věnují třeba rozšiřování vozového parku. Za sebe se pochlubím hotovou vlečkou, takže Trnávka je téměř kompletní.

imageHlavní novinkou byl provoz nákladní dopravy pomocí vozových karet a nákladových listů. O podobě karet proběhla dlouhá a bouřlivá debata. Karty jsou, nakonec v té nejzákladnější (tzv. slovenské) podobě, která byla přijatelná pro všechny zůčastněné. S nákladovými listy to už tak hladce nešlo a zvolený formát se ukázal jako vysloveně nevhodný.
Větším průšvihem byly testy nové centrály. Po domácím vyzkoušení jsem ji nasadil namísto tradiční IBX Basic a začaly se dít divy... Do vyjasnění příčin problémů jsme v sobotu večer seděli a debatili. A neděli potom v pohodě odjezdili na Uhlenbrocku.

imageCo napsat závěrem? Toto setkání ukázalo, že méně je častokrát více. Snaha o velký mnohosměrný skok přinesla kumulaci problémů, které by při postupném zavádění novinek buďto ani nenastaly anebo tolik nevadily. Proto jsme se rozhodli zvolnit tempo a na podzimním setkání se vrátit k osvědčeným receptům.

Fotky:
Radek
Zvuková relace z Ostravského rozhlasu:
Jarda