Výroční setkání v Karviné

Tuto březnovou neděli jsme se sešli a sjeli na Karvinském nádraží, kde má sídlo, dílnu a klubovnu tamnější modelářský klub. Shodou okolností schůzka připadla na čtvrté výročí zahájení činnosti olomouckého klubu. A jak klub, tak i naše činnost se za tu dobu posunuly podstatně kupředu.

Hlavní náplní dnešní schůzky byl rozsáhlý komplexní test modifikace XpressNetu, označovaná prostě jako ROCOnet.
Po opakovaných problémem s LocoNet hardwarem (nikoliv s LocoNetem jako takovým!!) a při neustálé potřebě jeho doplňování versus komponentám ROCO, které má většina členů tak jako tak doma, jsme se rozhodli zkusit přejít na XpressNet. Prvním nezbytným krokem byla modifikace zesilovačů tak, aby při zkratu automaticky odpojily svůj úsek. Na rozdíl od LocoNetu zde zvítězil požadavek na manuální obnovení funce po zkratu.

LN boxy zůstaly beze změny a jejich počet bude podstatně navýšen. Co se ale kompletně vymění, budou kabely. Páteřní síť je po brněnském vzoru osmižilová z kroucené dvojlinky. Všechny kabely a koncové konektory jsou barevně, tvarově i jinak rozlišeny, aby nemohlo dojít k záměně. Byly vyrobeny optické oddělovače před boostery a odporové oddělovače stykových úseků napájení. Karvinský klub prostě od minulého setkání udělal pořádný kus práce, a dnes jsme ji testovali.

Na tomto místě je třeba znovu připomenout, že mohutně čerpáme z know-how jiných klubů, zejména Moduly Brno, a na druhé straně se o naše objevy a zjištění dělíme např. s mohelnickými kolegy. Díky této spolupráci jsme mohli přeskočit několik slepých uliček a rozvinout svoje bádání např. v oblasti optimalizace stykových úseků napájení.
Závěrem pokusů na deseti metrech tratě se stometrovou páteřní sítí, bílou z21, deseti červenými i šedými ovladači, několika WiFi tablety a zvukovými mašinami je konstatování schopnosti a připravenosti řešení pro následující provozní setkání. Tam budeme samozřejmě pokračovat na reálném layoutu s dlouhodobou zátěží. :-)

Závěrem se omlouvám za vynechání mnoha podrobností a místy vágní formulace. Má to dvě hlavní příčiny: Jednak nechci opakovat anebo snad konkurovat článkům brněnského klubu, které jsou odborné velmi. A za druhé, já osobně zůstávám přesvědčeným fandou Loconetu - lokálně posledním ;-)
Tolik z Karviné podruhé.

Několik fotek:
Radek