3D tisk (a nohy)

imageČlánek o využití 3D tisku při stavbě modulů musím začít pěkně ze široka a hlavně od začátku.
Při stavbě prvních modulů jsme kopírovali "velké vzory" a mně osobně se velmi zalíbilo řešení nohou z Al profilů. Jsou lehké, práce s nimi vcelku čistá a nepotřebují nátěr. Navíc drží magneticky, což významně urychluje stavbu. Teprve při reálném nasazení a při postupném pouštění informací z klubů vypluly na povrch záludnosti tohoto řešení.

image Na první pohled to vypadá jednoduše - koupí se jekl 20x20 a kousek 25x25. Tenší samozřejmě slouží jako vlastní nohy, na obou koncích patřičně zašpuntovaný. Z toho většího nařežu šachty, oblepím špalíčky, překryju plechem, na který se přichytí magnet nohy, a celek vlepím do rohů modulu.

image V případě obloukových nebo obecně frézovaných modulů, jsem už nevyráběl držáčky, ale jekl přímo zapustil do kostry a překryl plechem. Pracnost se snížila, ale zůstaly nectnosti tohoto řešení, které zde, konečně, vyjmenuju:
Hlavním problémem je vůle uložení. Běžný sortiment z Ferony je 20x20x2 a 25x25x2. Odtud plyne, že v šachtě je milimetrová vůle v obou směrech, a to je dost k tomu, aby se moduly na nohou klátily do stran, při posunování v sálech se nebezpečně nakláněly až padaly a volné nohy vypadávaly.
V některých klubech se rozběhlo pátrání, kde sehnat profil na šachty s menší vůlí, jakou volit tloušťku krycího plechu, případně jak nohu ztlustit. Vrcholem absurdity je doplnění aretačních šroubů, které negují výhodu rychlé montáže na magnet.

image Moje řešení přišlo s pořízením 3D tiskárny. Šachty nohou prostě tisknu a muhu nastavit vůli podle potřeby. Stejně tak lze měnit jejich tvar, resp. vyrobit výkližky i do nepravoúhlých rohů jako třeba v soumodulí Továrna.
Krycí plechy jsem nahradil sestavou šroubu M8x20 se zápustnou hlavou na imbus a samojistící matkou (s podložkou).

image

image Kromě jednoduchých šachet lze cestou 3D tisku vyrobit i komplikovanější díly, jako třeba ovládací nebo odkládací pulty z první fotky anebo konstrukční díly integrující více funkcí.